Antúria
Antúria - rozmnožovanie, polievanie a hnojenie
Antúria je rastlina, ktorá pochádza z oblasti tropických pralesov Severnej a Južnej Ameriky. V tejto oblasti je ich rozšírených takmer 500 druhov. V izbových podmienkach sa však najčastejšie zvyknú vyskytovať hybridy, ktoré sú známe pre svoj bohatý rast a výrazné okvetie.
Izbová antúria - červená
V záhradníctve najčastejšie dostať Anthurium scherzerianum či Anthurium culturum. Nájdeme ich v červenej, ružovej, žltej a v niektorých prípadoch i zelenej farbe.
Umiestenie antúrie
Antúriu môžeme pestovať v teplej miestnosti v blízkosti okien, ale výhradne nie priamo na slnečnom svetle. Vyhovujú im svetlé miesta, mierne osvetlené i polotieň. Ak na rastlinu dopadá svetlo z okien, ktoré sú obrátené na juh, je najlepšie rastlinu tieniť, pretože intenzívne slnečné svetlo v letnom období jej môže spôsobovať popálenie listov. V zimných mesiacoch by mala byť teplota v miestnosti minimálne 20až 23° C, ale je prijateľná i teplota okolo 16-18° C, ktorá podporí kvitnutie antúrie.
Pôda pri pestovaní
Najlepšie vyhovuje antúrii ľahká až stredne ťažká zemina, vzdušná, ktorú môžeme obohatiť o dubovú kôru, substrát z bukové lístie alebo vláknitej rašeliny. Do substrátu môžeme pridať i kúsky dreveného uhlia, ktoré zabránia prípadnej hnilobe koreňov.
Antúria - kvitnutie v plnej kráse
Kropenie rastliny
Keďže antúria pochádza z oblastí tropických pralesov je zvyknutá na vysokú vzdušnú vlhkosť, preto je vhodné ju aspoň jedenkrát týždenne rosiť. Vyhnite sa pri tom však kvetom! Môžete na nich spôsobíte nepekné škvrny, ktoré isto nepotešia žiadneho záhradkára.
Zalievanie
Pri úspešnom pestovaní je dôležité mať zeminu, v ktorej máme zasadenú rastlinu neustále vlhkú, ale treba si dávať pozor na to, aby nebola premokrená. Je dobré antúriu zalievať odstátou vodou, minimálne jedenkrát do týždňa.
Polievanie červeej antúrie
Ak by však bola pôda príliš suchá, môžeme polievať i viackrát, pri tom však treba zvýšiť pozornosť a všímať si korienky rastliny. Prílišným množstvom vody, môžeme spôsobiť ich zhnitie.
Rozmnožovanie, presádzanie a hnojenie
Rozmnožovanie pri antúrii je pomerne náročný proces. Môžeme na to použiť jej odrezky, ale pokiaľ si trúfame, môžeme antúriu rozmnožovať i zo semena.
Zvolíme si na to antúriu, ktorá práve nekvitne. Najprv ju vyberiem z kvetináča a opatrne oddelíme niekoľko častí. Zasadíme ich samostatne do kvetináčov s prispôsobenou zeminou pre rast antúrií. Prvé dva týždne ju nepolievame, iba jemne rosíme listy, ich zakorenenie trvá 3- 4 týždne.
Rastlinu presádzame raz za dva roky, keď korene prerastú kvetináč do priepustného a vzdušného substrátu, najlepšie v období od marca do augusta. Rastlinu je vhodné prihnojiť raz či dvakrát za mesiac (marec až október)
Choroby antúrie
Rastliny sú veľmi odolné voči chorobám, ale náchylné na nesprávnu starostlivosť pri pestovaní. Prejavuje sa to hnedými, uschnutými listami či žltými škvrnami na listoch. Môže to byť spôsobené prievanom, preliatím rastliny či tým, že sme rastlinu umiestnili na priame slnko.
V prípade napadnutia antúrií voškami používame prípravok Primor, ktorý by ich mal vyhubiť. Zo škodcov je najčastejším návštevníkom vlnatka, pri jej zničení sa riadime domácou radou. Potrieme listy handričkou navlhčenou v alkohole, čo vlnatku zneškodní.
Žlté listy antúrie vďaka zlej starostlivosti
Rada pri problémovom kvitnutí
Veľakrát to, že nás nepoteší autúria svojimi kvetmi je spôsobené zlou teplotou v miestnosti. Potrebuje ideálnu teplotu a podmienky, ktoré sme už spomenuli v článku. Ďalším problémom býva i zanedbanie hnojenia, či hnojenie v zime, ktoré sa neodporúča. Ak všetko dodržíte, antúria zakvitne i viackrát ročne.