Azalka
Azalka – pestovanie, strihanie, rozmnožovanie a opadávanie listov
Azalky patria medzi najpestrejšie a pre mnohých medzi najkrajšie izbové rastliny, ktoré svojimi farbami dokážu rozžiariť a osviežiť prakticky akúkoľvek izbu. Tieto kvety sa však často spájajú s krátkou životnosťou, respektíve s tým, že je veľmi ťažké ich „udržať pri živote“ dlhšie ako na pár týždňov.
Ako teda správne pestovať azalky? Na čo si dávať pozor? Všetko podstatné vám prezradíme v našom článku!
Čo sú to azalky a čo od nich možno očakávať?
Skôr ako sa pustíme k samotným radám ohľadom pestovania azaliek si prezraďme, o akých kvetinách sa to bavíme. Azalky sú malé opadavé rastliny, ktoré patria do rodu rododendronov a klasické izbové druhy tohto kvetu sa neodporúčajú pestovať vonku po celý rok.
Ich najsilnejšia vlastnosť je ich farebná pestrosť. No keďže nič nemôže byť dokonalé, tak aj tu sa musíte pri ich pestovaní pripraviť na menší „problém“ – azalky nemajú takmer žiadnu vôňu ani v čase najväčšieho rozkvetu. Pri týchto kvetoch sa veľmi ľahko môže stať, že nebudú v dostatočne vhodných podmienkach na rast, čo býva často dôvodom ich vyhynutia. Začnime pri teplotných požiadavkách.
Aká je vhodná teplota a miesto pri pestovaní azaliek?
Potreba tepla sa u azaliek odvíja od daného ročného obdobia a od súčasnej fázy, v ktorej sa kvet nachádza. Píše sa, že čerstvo po kúpe a zasadení azaliek je ich potreba chladu dosť vysoká, keďže najvhodnejšia teplota by sa mala pohybovať v intervale od 7°C do 16°C.
V letných mesiacoch, počas plného rozkvetu, potrebuje rastlina viac tepla, čo znamená približne 18°C až 22°C a odporúča sa, aby sa teplota v miestnosti počas noci držala nad hranicou 15°C. Po nástupe jeseni a postupnom ochladzovaní by ste mali postupne azalky presunúť na mierne chladnejšie a dobre vetrané miesto. Orientačne by sa teplota mala pohybovať 5°C až do 15°C – môžete sa tiež riadiť farbou púčikov – čím sú farebnejšie, tým môže byť teplota vyššia.
Keď vieme, aká teplota je asi vhodná pre azalky, tak si môžeme odvodiť konkrétne miesta, kde ich môžete mať uložené. Určite by ste sa mali vyhýbať vykúreným miestnostiam, nepokladať ich nad radiátory a eliminovať, predovšetkým počas zimy, dopad priameho svetla. Zároveň podotýkame, že teplotné minimá/maximá sú len orientačné a na diskusných fórach sa často stretnete s rozdielnymi radami na danú problematiku.
Ako často polievať azalky?
Azalky sú rastliny, ktoré sú pomerne náročné na polievanie, určite si treba dávať pozor, aby zemina nevyschla a zároveň dávkovať vodu tak, aby ste kvet „nepreliali“. Ak nedokážete odhadnúť správny objem vody „od oka“, tak sa odporúča, aby ste dvakrát do týždňa naliali vodu do misky pod kvetináčom, počkali nejakú chvíľku pokým sa zemina a korene napijú a prebytočnú vodu vylejte. Ak nebudete zalievať týmto spôsobom, tak kvetinu polievajte každý deň, respektíve každý druhý. Záleží od momentálnej vlhkosti zeminy.
Čo sa týka kvality vody, tak azalky nemajú v obľube tvrdú vodu, vápnik a ani klasická pitná voda z kohútika nie je najideálnejšou voľbou. Preto by ste mali voliť mäkkú dažďovú vodu, prípadne rozpustený sneh. Takéto možnosti však nemáme vždy a preto môžete prevariť pitnú vodu, pridajte do nej pár kvapiek octu a použite tú. Z času na čas, predovšetkým cez leto, môžete postriekať listy.
Hnojenie azaliek
V kvetinárstvach a rôznych e-shopoch nájdeme už množstvo typov tekutých hnojív na presné druhy kvetín a to platí aj pri azalkách. Ak náhodou nenájdete „hnojivo na azalky“, tak bude pravdepodobne označené ako hnojivo na rododendrony. Rovnako ako voda, tak ani hnojivo by nemalo obsahovať vápnik – malo by byť kyslé a bohaté na draslík a železo.
Čo sa týka frekvencie, tak odporúčame prihnojovať dvakrát mesačne počas obdobia kvitnutia, ktoré môže trvať približne 6 až 8 týždňov. Orientačne by ste teda mali hnojiť počas letných mesiacov alebo od jari do jesene. V zime je hnojenie zbytočné.
Aká by (ne)mala byť pôda?
Azalky by ste mali pestovať v mierne kyslej pôde rašelinového typu, do ktorej môžete tiež zamiešať surové borovicové alebo dubové hrabanky (pozn.: opadané ihličie/lístie spod stromu) a piesok. Ku kvetom je obvykle pribalená aj špeciálna zemina určená pre danú rastlinu a dá sa samostatne kúpiť v obchode.
Pôda by nemala obsahovať vápnik, ktorý sa tam môže dostať napríklad prostredníctvom opadanej omietky. Ak pestujete v záhradke, tak sa zbavte prebytočnej buriny v blízkom okolí azalky.
Starostlivosť a presádzanie
Čo sa týka všeobecnej starostlivosti o kvet, tak pravidelne odstraňujte odkvitnuté kvety, aby zbytočne nevysiľovali rastlinu. Posilňujete tým budúci rast. Ak vám azalka úplne odkvitne a rastlina prežije, tak odstráňte zvädnuté a odkvitnuté časti a postupne zaštepujte nové výhonky, aby sa vám záhon rozrástol.
S presádzaním je to pomerne jednoduché. Azalky nemajú korene hlboko, stačia im plytšie a širšie kvetináče – takzvané „azalkáče“ a pokiaľ korene majú dosť miesta, tak presádzanie nie je nutné. Keď už dôjde na presádzanie, tak rastlinu opatrne vyberieme z nádoby, prestriháme korene a preložíme opäť do plytkej nádoby s dobre utlačenou zeminou po stenách. Mladšie rastliny sa presádzajú raz ročne, staršie kvety približne raz za dva alebo tri roky.