Dracena
Dracena - pestovanie, rozmnožovanie, starostlivosť a choroby
Dracena je rastlina, ktorá svojím vzhľadom nápadne pripomína palmu. Pochádza zo subtropických oblastí Afriky a Ázie. Je zaujímavá tým, že niektoré odrody draceny rastú ako stromy a iné ako kríky. U nás sa dracena pestuje ako izbová kvetina a vyrastá do výšky 150 cm.
Jej pestovanie v domácich podmienkach nie je náročná, kľudne sa do toho môžu pustiť i začiatočníci.
Kvalitné substráty a hnojivá pre draceny
Umiestnenie a podmienky pre kvalitný rast
Pri pestovaní draceny je dôležité pripraviť jej také prostredie, ktoré je nevyhnutné pre jej priaznivý rast. Najlepšie sa jej darí v miestnosti, ktorá je presvetlená, ale nikdy nedržte dracenu na priamom slnku či v tieni. Vyhovuje jej izbová teplota, v období letných mesiacoch 20 – 25 °C a pri prezimovaní sa teplota pohybuje okolo 15 – 20 °C. Vyššie či nižšie teploty nie sú na pestovanie draceny vhodné. Je dôležité dať si pozor na to, aby v miestnosti, v ktorej držíte dracenu, nebol prievan. Dracena si dokáže privyknúť aj na väčšie množstvo slnečného svetla, nemá však rada častú zmenu miesta. V prípade jej presunu na miesto s odlišnou intenzitou svetla jej môžu začať žltnúť a usychať listy. Ak nemá dracena dostatok svetla, začnú jej listy blednúť.
V priaznivých interiéroých podmienkach môže dorásť až do výšky 2 m, v exteriéri dorastá až do 3 m.
Zalievanie draceny
Keďže dracena pochádza z oblastí, kde je vlhkosť vzduchu pomerne vysoká, je potrebné jej dopriať dostatočnú vlahu, hlavne v letných mesiacoch. Môžete pravidelne rosiť listy draceny alebo použiť navlhčenú handričku a potierať ich, taktiež je vhodné dracenu osprchovať vo vlažnej vode. Ak však chcete bezproblémovejší prístup, jednoducho umiestnite dracenu do vlhkej miestnosti (s vlhkosťou okolo 85 %) a máte postarané. Myslite na to, že vlhčenie listov je dôležitejšie ako zalievanie.
Zalievať rastlinu sa odporúča 3 – 4x za týždeň, polievame len veľmi mierne a nikdy nenecháme pôdu úplne vyschnúť. Tento interval je pre rastlinu príjemnejší ako zalievanie jedenkrát do týždňa.
Hnojenie a presádzanie
Hnojenie rastliny sa odporúča opakovať v intervale každých 14 dní medzi marcom a septembrom. Na hnojenie používame čisto tekuté hnojivo. Optimálne je presádzať raz za dva roky, začiatkom jari. Ak však máme dlhoročnú dracenu nemusíme presádzať, stačí len vymeniť vrch pôdy. Pri presádzaní používájte rašelinový substrát bohatý na humus alebo substrát zo zmesi kompostu, piesku, rašeliny a listovky.
Ako rozmnožiť dracenu?
Prvý spôsob je použiť semená z draceny a zasadiť ich do vlhkého substrátu. Nesaďte ich však príliš hlboko, pretože sa môže stať, že nevyklíčia. Dôležité je udržiavať teplotu v miestnosti a zabezpečiť im optimálne podmienky.
Ďalší postup je využiť odrezky rastliny ako konce výhonkov, bočné výhonky, prípadne odrezaný kmeň do 2/3 rastliny. Odrezky zasadíme do substrátu, prípadne dáme do vody a počkáme, kým vyženú korienky, až potom ich zasadíme. Stále však majte na pamäti správnu vlhkosť a teplotu v miestnosti.
Prepletanie draceny
Nepáči sa vám, že dracena sa postupne "vyholila" a má príliš dlhé stonky? V prípade, že máte v kvetináči viac rastlín, prepleťte kmene podobne ako korbáč, vďaka tomu získa zaujímavý vzhľad. Ak však máte v kvetináči rastlinu len jednu, omladíte ju tak, že stonky zrežete do požadovanej výšky a počkáte, kým si nevytvoria nové výhonky (trvá to 4 - 6 týždňov).
Príprava na zimu
Draceny majú rady svetlo, so skracujúcimi sa dňami ich preto treba pripraviť na zimné obdobie. Už v októbri by ste rastlinu mali prestať prihnojovať a začať ju menej zalievať. Nadbytok vody totiž dracena v chladnejšom období nestačí spracovávať, čo vedie k ochoreniam. Pozor dajte aj na studený prievan, kvôli ktorému by mohla rastlina stratiť listy.
Druhy draceny
Najznámejším druhom draceny je dracena lemovaná. Táto rastlina s listami s bordovým nádychom nemá rada zmenu miesta, preto jej hneď po donesení domov vyberte pevné miesto, kde bude rásť a kvitnúť.
Ak chcete doma niečo voňavejšie, vyberte si dracenu voňavú. Dracena cibuľkatá sa vyznačuje bielymi kvetmi, z ktorých sa neskôr vyvinú červené bobule. Dracena deremská preferuje svetlé miesta bez priameho dosahu slnečných lúčov. Spoznáte ju najmä vďaka jej bielym pásom, ktoré sa ťahajú po celej dĺžke listov.
Jeden z najčastejšie pestovaných druhov vôbec je dracena marginata, ktorá je typická dlhou stonkou a ružicou dlhých tenkých kopijovitých listov.
Dracena reflexa pripomína svojím výzorom hustý krík. Najlepšie sa cíti na svetlých až mierne zatienených stanovištiach. Kríčkovitým druhom je dracaena godseffiana, vyznačuje sa širokými vajcovitými listami s výraznými škvrnami. Vyžaduje rozptýlené svetlo bez priamych slnečných lúčov a pravidelnú zálievku. Vybrať si môžete aj dracenu sanderovu, ktorú podľa vzhľadu volajú aj šťastný bambus.
Choroby, ktoré môžu napadnúť dracenu
Problémy, ktoré postihujú rastlinu, sú spôsobené nesprávnymi podmienkami pri pestovaní. Prejavuje sa to listami, ktoré majú hnedé či biele škvrny, alebo žltnutím spodných listov. Pokiaľ sa na listoch vašej rastliny nachádzajú hnedé škvrny, je to jednoznačne spôsobené nedostatkom vody. Zakrútené listy s hnedými okrajmi sú znakom nesprávnej teploty v miestnosti.
Pokiaľ však objavíte biele suché škvrny, môžete si byť istí, že za to môže priveľa slnka. Zrejme ste rastlinu vystavili priamemu slnku, čomu sa bráni takýmto spôsobom. Pri žltnutí spodných listov sa nemusíte ničoho obávať, je to starnutie, ktoré sa prejavuje ožltnutím a následne odumretím niektorých listov. Životnosť listov je tak 2 roky.
Pokiaľ majú listy hnedé špičky a žlté okraje, dôvodom je suchý vzduch v miestnosti, studený prievan alebo suchý substrát. Všetko z toho sa dá jednoducho napraviť - zvlhčením vzduchu, zavretím okna či výmenou substrátu