Bromélia
Bromélia, jej druhy a pestovanie
Pestovanie a starostlivosť o izbovú rastlinu bromélia
Bromélie priťahujú pozornosť pestovateľov rastlín už po stáročia najmä svojím tropickým výzorom a výraznými farbami kvetov. Tieto exotické rastliny vynikajú typickými podlhovastými listami, vyrastajúcimi zo stredovej rozety a centrálnym kvetom, ktorý vydrží kvitnúť celé mesiace. Bromélia je ľudový názov pre všetky rastliny z čeľade broméliovité, ktorá pozostáva z viac ako 3 500 druhov. Bromélie pochádzajú z tropickej časti amerického kontinentu, kde sa prispôsobili na rôzne podmienky, takže sa značne líšia tvarom, veľkosťou a rôznymi farbami. Známym členom tejto skupiny rastlín je aj ananás (Ananas comosus).
Väčšina v súčasnosti pestovaných bromélií v našich podmienkach sú epifytické rastliny pochádzajúce z tropických oblastí. Označenie “epifytické” znamená. že tieto rastliny rastú vo voľnej prírode na iných stromoch a rastlinách, pričom na nich nijakým spôsobom neparazitujú. Ich korene sú prispôsobené na absorpciu vlhkosti a živín zo vzduchu a z okolitého prostredia, takže pestovanie týchto rastlín v mnohom pripomína pestovanie orchideí.
Pestovanie bromélie
Napriek svojmu tropickému vzhľadu nie je bromélia náročná na údržbu a s trochou starostlivosti sa z jej krásy môže tešiť každý. Medzi najznámejšie druhy bromélií, ktoré nie sú náročné na pestovanie patria guzmánia (Guzmania), Achmea (Aechmea), Tilandsia (Tillandsia), Vrízea (Vriesea), Kryptantus (Cryptanthus), Neoregelia (Neoregelia), či iné bromélie a práve starostlivosti o tieto druhy bromélií sa budeme venovať v nasledovných riadkoch.
Pri pestovaní bromélií sa snažíme vytvoriť podmienky podobné tým, ktoré majú tieto rastliny aj v ich prirodzenom prostredí. Väčšina v domácnosti pestovaných orchideí sú tropické epifytické rastliny, žijúce v korunách stromov, či na podraste a preto spôsob ako sa starať o broméliu sa značne líši od pestovania iných druhov rastlín. Ako teda pestovať bromélie?
Svetlo: Rôzne druhy bromélíí majú rôzne nároky na svetlo, no v každom prípade by malo ísť o nepriame svetlo (priame slnko by broméliu spálilo – najmä pri južnom, či západnom okne). V prípade nedostatku svetla sa listy bromélie sfarbia viac do tmavo zelena a naopak v prípade nadbytku slnka majú tendenciu žltnúť a na povrchu listov sa môžu objaviť bodky. V každom prípade by sme mali broméliám dopriať maximum svetla, ktoré zvládnu, pretože lepšie znášajú viac ako menej svetla. Takisto si je potrebné uvedomiť, že bromélie pestované v našich podmienkach pochádzajú z trópov a vyhovuje im konštantná dĺžka dňa (12 až 14 hodín) počas celého roka. Z tohto dôvodu ich môžeme počas zimných mesiacov umiestniť na svetlejšie stanovisko (bližšie k oknu, južná expozícia).
Voda: Väčšina bromélií lepšie znáša sucho ako prebytok vlahy. Bez dostatočnej cirkulácie vzduchu v koreňovej sústave sa totižto orchidea zadusí a zahynie. Prebytočná voda musí preto vždy úplne odtiecť a nemala by zostať v kontakte s koreňmi. Bromélie sú výborne prispôsobené aj na zadržiavanie vody v centrálnej rozete, takže je možné broméliu polievať aj zhora na listy a rastlina túto vodu pomaly vstrebe. V každom prípade by sa však na zalievanie bromélií nemala používať tvrdá voda ale skôr dažďová voda, ktorá neobsahuje minerály. Medzi jednotlivými zálievkami by mal mať substrát, či listy čas preschnúť, čo pre väčšinu bromélií znamená polievanie raz týždenne. Frekvenciu polievania bromélií znižujeme v období vegetačného pokoja rastlinky. Na polievanie bromélie sa neodporúča používať kovovú nádobu, pretože tieto rastliny sú na kov citlivé.
Teplota a vlhkosť: Väčšina bromélií pestovaná v domácich podmienkach bude prosperovať pri denných teplotách od 20 do 30 °C, ktoré cez noc ideálne poklesnú o cca 7 °C. Broméliám vyhovuje tiež vyššia vlhkosť vzduchu (cca. 60 %), ktorú môžeme zabezpečiť zvlhčovačmi, prípadne pravidelným poprašovaním orchidey vodou (najmä v zimných mesiacoch). Alternatívou môže byť polievanie bromélie do jej centrálnej rozety listov, či umiestnenie misky s vodou a okruhliakmi (kamienkami) v blízkosti bromélie, prípadne pestovanie bromélie medzi inými rastlinami, ktoré udržujú vyššiu vlhkosť v miestnosti. Keďže sú však bromélie prispôsobivé rastliny, zvládnu aj mierne suchší vzduch v miestnosti.
Substrát a kvetináč na broméliu: Keďže väčšina tropických bromélií rastie vo voľnej prírode v korunách stromov, či na podraste a nie v pôde, sú zvyknuté na dobrú cirkuláciu vzduchu v koreňovej sústave bez prebytočnej vlhkosti. Substrát na bromélie by preto mal v prvom rade zabezpečiť dokonalú cirkuláciu vzduchu a okamžitý odtok prebytočnej vody od koreňov rastliny. Substrát by tiež mal plniť úlohu opory pre broméliu. Ideálnym substrátom pre broméliu sú kúsky kôry ihličnanov s trochou rašeliny, no na tento účel môžeme použiť aj zmes perlitu, keramzitu kokosového vlákna, rašeliny, hrubého štrku, prípadne lávových kamienkov. Bromélia prežije aj v štandardnom, ľahšom záhradníckom substráte no bude viac náchylná na hnilobu koreňovej sústavy.
Pre dostatočnú cirkuláciu vzduchu je dôležitý aj správny kvetináč na broméliu, ktorý by mal mať extra otvory v spodnej časti. Priesvitné plastové kvetináče sú ideálnou voľbou pri pestovaní bromélií. Takéto kvetináče prepúšťajú ku koreňom svetlo, ľahko sa s nimi manipuluje a navyše máme prehľad o stave koreňovej sústavy rastliny. Takýto kvetináč môžeme vložiť do ťažšieho, dizajnového kvetináča, ktorý bude plniť estetickú a stabilizačnú funkciu.
Hnojenie: Bromélia vo voľnej prírode zachytáva svojimi koreňmi mikroskopické časti rozkladajúcich sa rastlín, živočíchov a pôdy, prenášané vetrom, ktoré využíva ako živiny. V domácich podmienkach však bromélia získava zo substrátu len minimum živín, takže ich je potrebné rastline dodávať formou hnojiva. Keďže však bromélia rastie pomaly, nevyžaduje si hnojivo vo veľkom množstve. Na hnojenie bromélií je vhodné tekuté hnojivo v pomere 20-20-20 (NPK), aplikované (ku koreňom rastliny) cca. raz za tri mesiace počas obdobia aktívneho rastu bromélie. Počas zimy a pár mesiacov po presadení rastlinu nehnojíme.
Presádzanie bromélií: Mnoho začínajúcich pestovateľov nevie ako presadiť broméliu, pretože sa značne líšia od iných rastlín a nechcú im ublížiť. Presadenie je však potrebné ak:
• rastlina po odkvitnutí vyhnala niekoľko bočných výhonkov
• korene bromélie prerástli kvetináč
• substrát sa začína rozpadať a zamedzuje ventilácii koreňov
• bromélia narástla tak, že je nestabilná a ľahko sa prevrhne
Ak nenastala žiadna z týchto situácií, broméliu nepresádzajte, pretože tieto rastliny nemajú radi časté narúšanie. Ani presádzanie bromélie počas kvitnutia nie je dobrý nápad. Na pestovanie a presádzanie bromélií sú ideálne priesvitné plastové kvetináče, vďaka ktorým máme prehľad o stave koreňovej sústavy a vyberanie bromélie z kvetináča je jednoduchšie. Broméliám vyhovujú skôr menšie kvetináče, takže s veľkosťou to nepreháňajte.
Po vybratí bromélie z pôvodného kvetináča ju očistíme od starého substrátu (môžeme si pomôcť vodou) a presadíme do nového kvetináča, na dno ktorého vložíme vrstvu hrubšieho štrku (kvôli zaťaženiu a odvodu vody). Následne dopĺňame substrát (najmä kôru, doplnenú o rašelinu, štrk, perlit alebo kokosové vlákno) pomedzi korene tak, aby sme rastlinu stabilizovali. Po presadení bromélia prejde do vegetatívneho pokoja, takže pár mesiacov ju nehnojíme a zálievku zredukujeme na minimum až pokým znova neobnoví svoj rast.
Rozmnožovanie bromélií: Najspoľahlivejším spôsobom ako rozmnožiť broméliu je pomocou jej bočných výhonkov, ktoré bromélia vyháňa po období kvitnutia. Nadzemná časť bromélie sa zvyčajne dožíva len 1 až 3 roky, pričom svoj životný cyklus zvyčajne zavŕši 3 až 6 mesačným kvitnutím. Po tomto období kvitnutia bromélia vyháňa jeden, prípadne aj viac bočných výhonkov, z ktorých je možné broméliu rozmnožiť. Jednoducho oddeľte bočné výhonky od materskej rastliny aj s malou časťou koreňov a zasaďte ju do samostatného kvetináča so substrátom.
Bromélia a jej strihanie: Pri broméliách striháme len zoschnuté časti listov, stoniek a koreňov, nikdy nie zelené časti. Po odkvitnutí bromélie jej prospeje odstrihnutie centrálneho kvetu (v skutočnosti ide o sfarbené listy s drobnými kvietkami na vrchole). Náradie na strihanie bromélií si pred zásahom vždy dezinfikujte alkoholom, aby ste nimi neprenášali choroby.
Choroby bromélií: Najčastejším ochorením bromélie je zahnívanie koreňov dôsledkom prelievania, prípadne nedostatočnou priepustnosťou substrátu a nedostatočnej ventilácie. Stáva sa to často pri broméliách, ktoré neboli dlho presadené, takže substrát (kôra) sa začína rozpadať, zadržuje viac vody a dusí rastlinu. Dôležitou súčasťou starostlivosti o bromélie je preto zabezpečenie neustálej ventilácie v koreňovej sústave týchto rastlín.
Bromélie môžu zriedkavo napadnúť aj rôzne druhy vírusových, či bakteriálnych infekcií, ktoré sa väčšinou prejavujú škvrnami na listoch a stonkách. Takéto choroby orchideí sa len ťažko liečia, takže napadnutú broméliu okamžite oddelíme od iných rastlín a zlikvidujeme aby sme nenakazili ostatné rastliny.
Z desiatok druhov bromélií, pestovaných ako izbové rastliny sme vybrali tie najznámejšie druhy, ktoré zároveň nie sú náročné na starostlivosť. Väčšina z nich sú epifytické, tropické rastliny, ktorým sa dobre darí aj v interiéri. Nechajte sa inšpirovať:
Guzmánia (Guzmania)
Do rodu guzmánia patrí viac ako 120 druhov, z ktorých sa mnohé pestujú aj ako izbové rastliny. Guzmánie sú pestovateľmi obľúbenými najmä vďaka žiarivým farbám (červená, žltá, ružová, oranžová alebo biela) ich kvetov (sfarbených listov). Sú to epifytické rastliny pochádzajúce z tropickej časti amerického kontinentu. Guzmánie sú nenáročné na starostlivosť a kvitnú žiarivou kvetnou stonkou v strede rastliny, ktorá vydrží mesiace. Guzmánie sa stali vďaka svojej kráse a nenáročnosti najpopulárnejšími broméliami pestovanými v domácnosti.
Achmea (Aechmea)
Táto tropická bromélia sa vyznačuje zeleno-striebornými listami vyrastajúcimi zo stredu a veľkými, žiarivými kvetmi (kvetné listy s menšími kvetmi v strede), ktoré vydržia svieže mesiace. Známych je viac ako 250 druhov rodu achmea a viaceré sa pestujú aj ako izbové rastliny (najznámejšia je achmea pásikovaná (aechmea fasciata)). Achmea je ideálnou broméliu do interiéru, pretože znesie aj menej svetla a nevyžaduje si veľa starostlivosti, takže je vhodná aj pre začiatočníkov. Achmea tiež patrí k tropickým, epifytickým rastlinám.
Tilandsia (Tillandsia)
Tilandsie sú epifytické rastliny, ktoré dokážu žiť úplne bez substrátu a preto sa často prezývajú aj ako ‘vzdušné‘ či ‘lietajúce‘ kvety, ktoré pestovatelia často pestujú pripevnené na konštrukciách alebo v sklenených nádobách zavesených vo vzduchu, čo vytvára veľmi zaujímavý efekt. Tilandsia preferuje mať svoje korene voľné, čiastočne prikryté len trochou machu a polievanie vo forme poprašovania. Pestovateľsky známou je napríklad tilandsia modrá (tillandsia cyanea), ktorá je charakteristická nádherným ružovým kvetným výhonom s malými fialovými kvietkami.
Vrízea (Vriesea)
Pod rod vrízea patria stovky druhov, z ktorých sa niektoré pestujú aj v interiéri. Tieto bromélie sú charakteristické nádhernou, perovitou kvetnou stonkou, ktorá dokáže rozžiariť svoje okolie. Vrízey sú prispôsobivé na rôzne svetelné podmienky (od tienistých až po svetlé miesta) a nie sú náročné na starostlivosť. Najznámejšou predstaviteľkou rodu vrízea je azda Vrízea lesklá (vriesea splendens), ktorá je zaujímavá hnedo-zelenou rozetou listov a žiarivo-červeným kvetom.
Kryptantus (Cryptanthus)
Na rozdiel od väčšiny bromélií nie je kryptantus epifytická rastlina a má mohutnejší koreňový systém. Vyžaduje si preto priepustný substrát, ktorý udrží aj vlahu a nepostačí mu len borovicová kôra ako iným druhom bromélií. Kryptantus sa skôr pestuje kvôli jeho zaujímavej textúre listov, keďže jeho drobné kvety sú menej výrazné. Väčšina kryptantusov má nízku rozetu listov v tvare hviezdy, ktoré môžu mať bohatú paletu farieb (od zelených, cez ružové, červené, striebristé, až po panašované).
Neoregelia (Neoregelia)
Neoregelie sú charakteristické otvorenou rozetou listov s centrálnou nádrkžou, kde zadržiavajú vodu a organické zvyšky, z ktorých čerpajú živiny. Centrálna časť neoregelie počas kvitnutia zmení sfarbenie a objavia sa na nej drobné kvietky. Väčšinou sú to kompaktné rastlinky, ktorých listy majú zaujímavé vzory (mramorované, fŕkané, pásikavé,…) a preto sa pestujú najmä kvôli ich atraktívnej textúre.
Zdroj: https://www.chovatelahospodar.sk/tema/bromelia-a-jej-pestovanie