Papraď
Paprade
Papraď je druh rastliny s podzemkom, z ktorého vyrastajú dlhé poplazy. Má jasnozelené listy, jednoducho alebo dvojito perovito zložené. Niektoré dorastajú aj do dĺžky cez jeden meter. Na spodnej strane majú kôpky výtrusníc.
Pochádza z tropických oblastí Južnej Ameriky.
V byte má najradšej polotieň, neznáša priame slnko. Dá to najavo farbou lístkov, ktoré okamžite vyblednú. Takisto neznáša prievan a prudké zmeny teploty napr. pri vetraní. Má veľmi rada vlhký vzduch. Neznáša ale vlhčenie zhora. Lístky vtedy zvyknú zahnívať. V príliš suchom prostredí býva často napádaná puklicou.
V lete jej vyhovujú teploty 20-25 °C. Polievame ju pravidelne tak, aby jej korene boli stále vlhké. Nadbytok, ale aj nedostatok vody jej škodí. Na polievanie by sa mala používať vlažná, najlepšie dažďová vody bez obsahu vápnika. V lete by sa mala prihnojovať každé 2 týždne roztokom organického hnojiva taktiež bez obsahu vápnika. Prezimuje pri teplote 15-18°C. Keby teplota v byte klesla pod 12°C, mohla by táto teplota rastlinu poškodiť, pretože je veľmi citlivá na prechladnutie. Preto sa držíme zásady, čím nižšia teplota, tým menej rastlinu polievame.
Papraď presádzame na každý rok, staršie stačí presadiť raz za 2-3 roky vždy však iba na jar. Pri presádzaní odstránime odumreté a poškodené korene. Nový črepník nesmie byť príliš veľký, iba taký aby sa de rastlina pekne vmestila.
Rozmnožujeme ju na jar pri presádzaní – delením trsov alebo rastlinkami, ktoré vyrastajú na dlhých poplazoch, ak sa dotýkajú zeme. Takéto rastlinky treba nasadiť po 3 kusoch do črepníkov s priemerom 8 cm, až neskôr ich, podľa potreby presadíme do väčších. Ako zeminu používame zmes rašeliny listovky a piesku- vždy v pomere 2:1:1/2.
Mnohé naše čitateľky už písali, že majú dobre skúsenosti s polievaním paprade roztokom vody a kyslého mlieka.