Izbová prvosienka/Primula
Izbová prvosienka - Primula
Primula je rod čítajúci na 600 rozmanitých druhov. Naše záhradky tieto druhy obohatili už pred mnohými rokmi. Väčšina je záhradnícky vyšľachtená. Výber je teda z mnohých farieb a farebných kombinácií, tvarov a veľkostí kvetov aj listov. Farebné kombinácie zahrňujú niekoľko desiatok druhov. Môžete si vybrať z odrôd s bielymi, ružovými, červenkastými aj sýto červenými, modrými, žltými, alebo oranžovými kvetmi. U izbových rastlín je hlavnou výhodou veľmi skorá doba kvitnutia a veľké množstvo kvetov. V prírode kvitne od júna do júla. Vyšľachtené druhy kvitnú už skoro z jari a môžeme ich pestovať po celý rok. Je veľmi odolná a pôvod siaha do starovekej Číny.
Pestovanie primule
V čase kvitnutia jej vyhovuje chladnejšie stanovisko s teplotou 12-15 °C. Toto stanovisko by malo byť dobre chránené pred priamymi slnečnými lúčmi. Pri vystavení rastliny silnejšiemu slnečnému žiareniu žltnú listy. Primule vyhovuje dostatok čerstvého vzduchu, rovnako dobre ako v chladných miestnostiach alebo pri pestovaní na parapete medzi okennými krídlami, vyhovuje jej pestovanie na balkóne, alebo na záhradke, kde ju môžete vysadiť do misiek napr. dohromady s asparagusom. Primula však nie je mrazuodolná, zazimujte ju včas. Rastlinu prezimujeme pri nižších teplotách a v tomto období obmedzíme zálievku.
Najjednoduchšie množenie je zo semienok. Semienka vysievame koncom leta do skleníka, kde je teplota okolo 15 ° C. Potom mladé rastlinky nechajte prezimovať v chladnejšej miestnosti okolo 5 °C. Ak rastlinky prenesieme na teplejšie miesto, začínajú kvitnúť. Ak rastlinku vysejeme v iných mesiacoch, môžeme si tak upraviť dátum kvetenstva. Ak nemáte skleník, je možné vysievať rastliny do substrátu vhodného pre klíčenie a potom mladé rastliny presádzame podľa potreby do menších kvetináčov.
Izbovú primulku presádzame ešte pred začiatkom jari, ale možno ju presadiť aj kedykoľvek počas roka do zmesi pareniskovej hliny, drnovky alebo ťažšieho kompostu, rašeliny a piesku v pomere 2:2:0,5:0,5. Dodržujte pH substrátu 6,0. K substrátu je vhodné pridať pomaly rozkladajúce sa organické hnojivá - rohové piliny, či kostnú múčku.
Primulky sa ako izbové kvetiny uplatňujú hlavne ako pekne kvitnúce a príjemne voňajúce jarné rastlinky, ktoré nechýbajú na žiadnom jarnom a veľkonočnom stole. Aby nám krehký pôvab tejto rastliny vydržal korigujeme aj zálievku podľa teploty, v ktorej sa rastlina nachádza. V príliš teplej a suchej miestnosti rýchlo odkvitnú a vädnú. Ak ju prelejeme, dôjde tiež k uvädnutiu. Substrát by mal byť prirodzene vlhký, na škodu je prelievanie aj vysychanie. Nezalievame nikdy do srdiečok rastlín, mohlo by dôjsť k ich hnitiu. K zalievaniu odporúčame používať dažďovú a odstátu vodu.
Tip - kvetináče postavte na misky naplnené keramzitom, ktorý rastlinám zaručí konštantnú vlhkosť. Z rastliny odstraňujeme odkvitnuté kvety aj stonky, na ktorých boli viacpočetné kvetenstvá.
Zrejme najznámejším druhom je primula lievikovitá (lat. Primula obonica), ktorá má nápadne sfarbené kvety nálievkovitého tvaru s vykrajovanými farebnými okrajmi a žltým stredom. Kvety sú usporiadané v hlúčiku na stonke (kvet vytvára okolík), listy majú kornútkovitý tvar. Táto primula kvitne prakticky po celý rok.
Primula je dlhoročná rastlina, ktorá nás poteší farebnými kvetmi. Výška sa pohybuje od 5-tich do 10-tich centimetrov.
Primule niekedy môžu napadnúť škodci. Ak sa jej na listoch objavia sivé škvrny, jedná sa o pleseň sivú, ktorá je vírusového pôvodu. Ďalšími škodcami sú roztoče a vošky. Primula je rastlina s chlpatými listami a neznesie postrek. Likvidujeme ich tak, že do pôdy zatlačíme insekticídy v tyčinkách.
Listy obsahujú alergény, ktoré nemusia vyhovovať každému. Listy sú pokryté chĺpkami, ktoré môžu spôsobovať vyrážky.