Astilba
Astilba: Trvalka milujúca tieň
Takmer v každej záhrade sa nájdu miesta, ktoré nezalejú slnečné lúče. Aj napriek tomu je to vhodné prostredie na rast niektorých veľmi pekných rastlín. Patrí k nim aj astilba.
Ak aj vy riešite problém s teinistým kútom záhrady, máte na výber hneď z niekoľkých druhov astilby. Všetkým sa darí v polotieni alebo tieni, takže rozhodnúť sa môžete podľa iných kritérií.
Najviac hybridov vzniklo krížením štyroch rôznych druhov, spoločne sú označované ako astilba Arendsova (Astilbe x arendsii). Pomenované sú po nemeckom záhradníkovi Georgovi Arendsovi, ktorý ich šľachtil a vytvoril veľké množstvo odrôd. Ich výška sa pohybuje v rozpätí 25 cm až 1 m.
Odrody 'White Gloria' a 'Diamant' sú biele, nežná ružová je 'Show Star' alebo 'Erika'. Ak sa vám viac páčia červené farby, zadovážte si odrodu 'Spartan'. Krásne karmínová je 'Spinell'. Zaujímavá je aj astilba Thunbergova (Astilbe thunbergii), ktorá sa v záhradách nevyskytuje často. Jej odroda 'Straussenfeder' má lososovoruÏové previsnuté súkvetia, ktoré spestria záhradu v neskorom lete a v jeseni.
Riedke ružové súkvetia vytvára astilba jednoducholistá (Astilbe simplicifolia) 'Hennie Graafland', ktorú vďaka nízkemu vzrastu môžete pestovať aj v nádobách. K nižším patrí tiež astilba čínska (Astilbe chinensis), najmä druhy označované ako pumila dorastajú do výšky len 10 až 25 cm. Úplnou novinkou na svetovom trhu je odroda 'Diamonds and Pearls' so striebornobielymi kvetmi, ktorá dorastá do výšky 70 cm. Na Slovensku si však na ňu budeme musieť ešte počkať.
DOPRAJTE JEJ VLHKO A TIEŇ
Kým väčšina rastlín potrebuje na dobrý rast veľa slnečných lúčov, pri astilbe to neplatí. Najviac sa jej darí v svetlom tieni, alebo na mieste kde je tiež aspoň šesť hodín denne. Ak máte zatienený balkón, astilbu môžete pestovať aj tam. Stačí si len vybrať správnu odrodu.
Na pôdu je náročná, nesmie byť vysýchavá, zle znáša aj vápenatú pôdu. Najvhodnejšia je vlhká, na humus a živiny bohatá pôda. Počas leta nesmie vysychať. Astilba je úplne mrazuvzdorná.
V čase vegetačného pokoja, najlepšie na konci zimy alebo začiatkom jari, ju každé tri až štyri roky rozdeľte. Zabránite tým šíreniu chorôb. Tento druh je náchylný najmä na múčnatku a škvrnitosť listov. Napriek tomu, že sa vyskytujú len zriedka, rastliny pravidelne kontrolujte. Najmä v daždivom a vlhkom počasí.
STRAPATÉ ZÁHONY
Keďže astilba obľubuje vlhko a tieň, vyberte k nej partnerov s podobnými nárokmi. Vhodné sú napríklad mnohé druhy papradí alebo funkcií. Veľmi pekne pôsobí aj v spoločností echinacey alebo strapatej trávy - bezkolenca belasého. Nič však nepokazíte ani kombináciou viacerých farieb, môžete vsadiť na kontrastné červené a biele odrody, alebo záhon zlaďte jemnejšie a vysaďte si dve alebo tri odrody s ružvými odtieňmi. Astilba sa veľmi dobre darí aj pod korunami stromov, ktoré im poskytujú vytúžený tieň.
MOJA RADA
Pretože má veľmi atraktívne kvety, môžete ich použiť aj do kytíc. Druhý spôsob, ako sa tešiť z kvitnúcej astilby je, vypestovať si ju v nádobe a počas kvitnutia ju premiestnite do interiéru. Po odkvitnutí ju opäť vysaďte na záhon.