Vŕby
Húževnaté vŕby! Všetko o ich pestovaní aj prehľad druhov
Poznáme viac ako tristo druhov vŕb, často sa krížia medzi sebou a určiť ich dokáže len skutočný odborník. Sú to húževnaté dreviny, ktoré fungujú ako pumpa na vodu. Ich koreňový systém vyhľadáva vodu, a tak dokáže vysušiť mokrý pozemok.
Medonosné a liečivé
Vŕby patria medzi významné medonosné rastliny, lebo kvitnú veľmi zavčasu na jar. Jahňady sa na väčšine druhov objavujú ešte pred vypučaním listov a hladným včelám poskytujú bohatú pastvu.
Veľké aj malé
Rastú buď ako stromy alebo ako rôzne vysoké kry. Veľkosť rastlín sa pohybuje od viac ako dvadsať metrov až po niekoľko centimetrov. Medzi najvyššie patrí vŕba biela (Salix alba), ktorá rastie aj u nás, vŕba rozmarínolistá (S. rosmarinifolia) a vŕba plazivá (S. repens) tvoria zase nízke, plazivé kríčky. Odlišujú sa však nielen rastom, ale aj tvarom konárov, listov či jahniad, ako aj nárokmi na stanovište. Hoci všeobecne uprednostňujú vlhké pôdy, niektoré druhy znesú aj suchšie stanovište, ako vŕba biela, purpurová (S. purpurea), rakytová (S. caprea), lykovcová (S. daphnoides) a ďalšie. Niektoré bez problémov znášajú znečistené mestské prostredie, napríklad vŕba biela. Existujú druhy, ktoré vyžadujú veľa svetla, iné sú vhodné do polotieňa či do úplného tieňa.
Ako sa dajú rozmnožiť
Ďalšia dobrá vlastnosť vŕb je, že sa veľmi ľahko zakoreňujú. Rozmnožiť si ich môžete v podstate počas celého roka. Stačí, keď konárik zapichnete do vlhkej pôdy alebo vložíte do pohára s vodou a o pár dní sa objavia prvé korienky. Jednoducho sa zakoreňujú aj výhonky, ktoré poliehajú na zemi. Táto ich schopnosť sa využíva napríklad pri spevňovaní svahov.
Sú aj nebezpečné
Vŕby majú veľmi pevné korene, ktoré rastú smerom k zdroju vody. Môže sa dokonca stať, že vrastú do studne alebo narušia vodovodné potrubie. Zdravotné problémy môže v jarnom období alergikom spôsobiť ich peľ.
Huňaté jahňady
Kvety vŕb sú usporiadané do súkvetia jahňady, hovorovo sa nazývajú aj bahniatka, baburky či maňušky. Majú rôzny tvar, veľkosť i sfarbenie. Pre jahňady sa zvykne pestovať napríklad vŕba lykovcová a rakytová. Vŕba lykovcová má výhonky s červenkastou kôrou, jahňady sa na nich otvárajú koncom apríla až začiatkom mája. Sú pomerne veľké, spočiatku sivasto lesklé, neskôr sa objavujú žlté tyčinky. Aj jahňady vŕby rakytovej majú striebristú farbu a keď sa úplne roztvoria, vidieť na nich tyčinky pokryté peľom.
Využitie v košikárstve
Rastú veľmi rýchlo, preto je ich drevo menej kvalitné. Vďaka svojej pružnosti sa mladé mäkké výhonky využívajú na výrobu rôznych predmetov, ako sú koše a košíky. Využitie nachádzajú aj v záhradách ako plôtiky či ohradenia záhonov. Zo zasadených vŕbových prútov sa zas dajú pre deti vytvoriť napríklad tunely alebo bludiská, vŕby sa dajú aj výborne tvarovať rezom do rozličných podôb. Dobre znášajú aj hlboký zmladzovací rez.
Vŕby vhodné do záhrad
Mnohé druhy sa vďaka ich peknému vzhľadu a dobrej odolnosti proti mrazom vysádzajú ako okrasné dreviny do záhonov, niektoré sa dokonca dajú pestovať v nádobách. Menšie, pomaly rastúce druhy sú vhodné aj do skaliek. Patrí k nim vŕba plazivá (S. repens) alebo sieťkovaná (S. reticulata).