V minulosti patril orgován k obľúbeným okrasným drevinám. Postupne sa zo záhrad vytratil. Vďaka novým zaujímavým kultivarom je opäť na výslní.
Orgován
Ako si v záhrade vypestovať krásny orgován
Orgován je obľúbený aj preto, že každoročne bohato kvitne, a to bez potreby špecifickej starostlivosti. Odoláva mrazom, vetru aj slnku.
Rastie rýchlo, často však zaberie miesta, kde nie je žiaduci. Novšie kultivary, najmä navrúbľované, veľa neodnožujú, a teda tento problém nespôsobujú. Súkvetia orgovánu, ktoré sú najčastejšie fialové, ružové či biele, nádherne a prenikavo voňajú. Vďaka tomuto je ker v čase kvitnutia neprehliadnuteľný široko-ďaleko. Súkvetia sú často mohutné, lákajú nielen užitočný hmyz, ale aj okoloidúcich na odrezanie a vloženie do váz.
Životnosť a sviežosť orgovánovej kytice predĺžite tak, že odstránite listy a konce drevnatých stoniek jemne naklepete kladivom.
Výber a umiestnenie
Rozoznávame niekoľko druhov orgovánov a podľa tohto ich musíme v záhrade rozmiestňovať. Navzájom sa totiž líšia hlavne výškou rastu. Najčastejšie pestovaný orgován obyčajný (Syringa vulgaris) môže dosiahnuť pokojne výšku 5 m a zaberie viac priestoru. Hodí sa preto tam, kde je viac miesta, vždy viac do pozadia ako popredia.
Jemnejší a hustejší, hoci takisto skôr vyšší je orgován čínsky (Syringa chinensis). Dorastá do asi 3,5 – 4 m. Aj tento druh je lepšie sadiť do pozadia, prípadne do skupín, ale aj ako solitér. Naopak, orgován malolistý (Syringa microphylla) je ideálny do popredia či do stredu kompozícií, keďže je nižší – len asi 1 až 1,5 m vysoký. Kým z prvých vymenovaných druhov si môžete urobiť voľne rastúci živý plot, posledný druh môžete zakomponovať aj do väčšieho kvetinového záhona. Orgovány prosperujú na slnečných, čiastočne aj polotienistých miestach s priepustnou, úrodnou a primerane vlhkou pôdou, ktorá by ideálne mala obsahovať vápnik. V kyslejších pôdach sa až tak dobre tejto drevine nedarí. Po dobrom zakorenení znesie ker aj viac sucha. Miesto vyberajte precízne, vždy tak, aby drevina mala dostatok miesta na svoj rast.
Orgován môžeme pestovať v tvare kríka alebo atraktívneho stromčeka, pričom je potrebný pravidelnejší rez kvôli udržaniu takejto formy.
Výsadba a pestovanie
Orgován môžete s kompaktným koreňovým balom vysádzať počas celého vegetačného obdobia. Ideálne na jar alebo na jeseň. Nezabudnite dať pozor, aby ste navrúbľované veľkokveté kultivary vysadili o niečo hlbšie, asi o 10 cm. Po výsadbe drevinu zavlažujte. Nasledujúci rok bude potrebné uskutočniť rez, pričom jednoročné výhony skrátite na polovicu. Tým sa ker rozkošatí. Kvitnutie môžete podporiť aj prihnojovaním kvalitnými viaczložkovými hnojivami. Každoročne tiež treba myslieť v zime na presvetľovanie starších krov, vtedy ich zbavíme križujúcich sa, zahusťujúcich, suchých a poškodených konárov. Ak ker stratí kondíciu, bude ho lepšie radikálne zrezať, a tak zmladiť. Hoci hneď nebude kvitnúť, časom sa opäť dostane do pôvodnej formy.
DOBRÉ RADY
Súkvetia orgovánu vo váze rýchlo vädnú. Životnosť a sviežosť orgovánovej kytice predĺžite tak, že odstránite listy a konce drevnatých stoniek jemne naklepete kladivom. Zväčšíte tým plochu, cez ktorú orgován bude prijímať vodu. Zároveň sa vyplatí dať do vody špeciálny prostriedok na udržanie sviežosti kvitnúcich drevín.
Pestovanie orgovánu zvládne aj úplný začiatočník. K najdôležitejším úkonom, na ktoré sa nesmie zabúdať, patrí azda len odstraňovanie odkvitnutých kvetov. Bez toho sa ker zbytočne vysiľuje tvorbou semien.
NÁŠ TIP
Orgován (Syringa) kvitne na jar, a preto je neodmysliteľnou súčasťou pestrofarebnej jarnej záhrady. Hoci najkrajší je práve v čase kvitnutia, teda koncom apríla a v máji, poteší aj neskôr, v lete, keď bohato olistené kry poskytujú príjemný tieň. Orgován sa viac pestoval vo vidieckych záhradách, nič sa na tom nemení ani v súčasnosti, avšak postupne sa dostáva aj do moderných mestských záhrad. Hlavne jeho novšie kultivary.
Aké orgovány si vybrať
Orgován obyčajný
(Syringa vulgaris)
Je najvyšší, asi do 5 m. Jeho kvety sú biele, žtlkasté, ružové, fialové, purpurové a aj viacfarebné. Môžu byť plné, poloplné alebo jednoduché. Tento druh veľmi odnožuje, preto na to treba myslieť pri hľadaní vhodného miesta pred výsadbou. Je ideálny na pestovanie v krovitej aj stromčekovitej forme. Väčšinou sa rozrastá najmä do šírky. Často ho dostať v pekných kultivaroch, ktoré sú navrúbľované. Odoláva mrazom a po reze sa rýchlo regeneruje.
Termín kvitnutia: V – VI
Farba kvetu: biela až krémová, purpurová, fialová až modrá
Rozmery: šírka cca 2 m, výška cca do 5 m
Orgován čínsky
(Syringa chinensis)
Je stredne vysoký, asi do 3,5 m, rastie však viac do šírky. Je jemnejší, kvety sú drobnejšie, najčastejšie ružové alebo fialové. Listy sú srdcovité a menšie. Takmer netvorí plody a neodnožuje, čo je jeho najväčšia prednosť. Hodí sa do záhrad v prírodnom štýle a hlavne tých väčších. Ideálne je pestovať ho v krovitej forme. Drevine sa vyplatí vyhradiť väčší priestor, lepšie tak vynikne.
Termín kvitnutia: V
Farba kvetu: fialová až ružová
Rozmery: šírka cca do 4 m, výška cca do 4 m
Orgován malolistý
(Syringa microphylla)
Je nízky, asi do 1,5 m. Rastie kompaktnejšie, hustejšie. Tvarovaním sa dá udržať v peknej forme. Kvety sú drobné, najčastejšie fialové, s intenzívnou vôňou. Menšie listy sú takisto pekné. Ide o druh, ktorý sa v poslednom čase teší veľkej obľube. Najlepšie sa hodí na pestovanie tam, kde nie je veľa miesta. Odnožuje, ale nie príliš, takže sa dá udržať v určitom priestore veľmi jednoducho. Tento druh je možné pestovať aj vo väčších vegetačných nádobách. Využiť ho môžete aj na zaplnenie miesta vo väčšom kvetinovom záhone.
Termín kvitnutia: V
Farba kvetu: bledofialová až tmavoružová
Rozmery: šírka 2,5 – 3 m, výška 1,5 – 2 m