Vianočný kaktus
Ako pestovať, starať sa a polievať vianočný kaktus?
Vianočný kaktus je spomedzi kaktusov veľmi obľúbený, pretože nie je náročný na pestovanie a za vašu starostlivosť sa vám odvďačí nádherne kvitnúcimi kvetmi. Rastlinka, ktorá má pôvod v Brazílii, je okrem nich typická svojimi dlhými článkovitými stonkami so zárezmi a s pichliačmi na okrajoch. Ak sa chcete dozvedieť, ako pestovať vianočný kaktus, všetky podstatné informácie vám prinášame v článku.
Umiestnenie vianočného kaktusu
Ak ste sa stali majiteľom vianočného kaktusu, odporúčame vám umiestniť ho na južnú alebo západnu stranu. Nenechajte sa zmiasť pomenovaním kaktus. Tento druh priame slnko nemá rád, spôsobuje mu totiž odumieranie končekov na stonkách. Vianočný kaktus miluje tienisté miesta bez priameho prístupu slnečných lúčov. Ak ho na takéto stanovisko umiestnite, budete sa môcť tešiť z nádherných kvetov.
Pri otázke ako pestovať vianočný kaktus vás bude zrejme zaujímať aj to, aká je preň vhodná teplota či vlhkosť. Hoci má vianočný kaktus pôvod v Brazílii, nemá rád teploty nad 25 stupňov. Ideálne je, keď ho pestujete pri teplote v rozmedzí 12 až 22 stupňov. Ak by bola teplota v miestnosti príliš nízka, hrozilo by mu vysušenie stoniek. Pozor dajte aj na prievan, pretože ten vianočný kaktus neznáša.
Nároky na vodu, pôdu a hnojenie
Vianočný kaktus síce potrebuje pravidelné kropenie, avšak zálievku si vyžaduje približne každých desať dní. Najvhodnejšie je polievať ho mäkkou vodou, ktorá neobsahuje toľko vápnika. V čase, kedy vianočný kaktus nekvitne, ho môžete polievať aj častejšie. Hneď, ako sa objavia prvé púčiky kvetov, z vody uberte a zalievajte ho menej často. Ak by ste mu v období kvitnutie dopriali priveľa vody, púčiky by mohli odpadnúť.
Na to, aby ste vedeli, ako pestovať vianočný kaktus, sa vám zídu aj informácie o jeho nárokoch na pôdu. Vhodný je výživný priepustný sustrát, pričom overená je kombinácia rašeliny s humusom a drenážovou pôdou. Použiť môžete aj zmes, ktorú si vytvoríte zmiešaním jedného dielu humusu s jedným dielom piesku a dvoma dielmi dreveného uhlia. Potom pridajte zeminu pre izbové rastliny. V takomto substráte sa vianočnému kaktusu bude lepšie dariť.
Počas novembra až do februára je vhodné vianočný kaktus prihnojovať bežným tekutým hnojivom pre izbové rastliny. Hnojivo mu však stačí dopriať dvakrát za mesiac.
Rozmnožovanie a presádzanie vianočného kaktusu
Vianočný kaktus je vhodné presádzať každé tri až každých päť rokov. Za takýto čas totiž rastlina vyplní koreňmi kvetináč a je potrebné umiestniť ju do väčšej nádoby s čerstvou zeminou. Korene tejto rastlinky síce nie sú dlhé, avšak rastú do šírky. Postačí jej preto aj plytší kvetináč, ktorý by mal byť dostatočne široký. Najideálnejším obdobím na presádzanie vianočného kaktusu je skorá jar, teda február alebo marec. Nič však nepokazíte, ak presadíte kaktus až v apríli.
Ak by ste si chceli vianočný kaktus rozmnožiť, najvhodnejším obdobím je marec alebo apríl. Rozmnožiť ho môžete z výhonkov, ktoré by mali mať minimálne dva články. Takéto výhonky sa ľahko zakorenia. Odrezky vložte do substrátu, do ktorého by sa mali pekne zakoreniť.
Tip na záver
Ak chcete, aby vám vianočný kaktus pravidelne krásne kvitol, po odvkitnutí mu doprajte vegetačný pokoj. Zmiernite zálievku, avšak dajte pozor, aby zemina nepreschla. Hneď, ako rastlinke naskočia nové púčiky rastlinku nepremiestňujte ani s ňou nemanipulujte.