Kalina obyčajná
Kalina
Kalina
Kalina, Viburnum — rod dvojklíčnolistových rastlín, čeľaď pižmovkovité (podľa najnovších výsledkov molekulárneho výskumu; v starších botanických systémoch čeľaď zemolezovité). Kry alebo nižšie stromy vyskytujúce sa zvyčajne na sev. pologuli ako súčasť prirodzených biotopov. Majú protistojné, zvyčajne opadavé listy a kvety usporiadané vo vrcholíkovitých súkvetiach, plod bobuľa, kôstkovica alebo tobolka.
Patrí sem okolo 120 druhov. Na Slovensku sa vyskytujú dva druhy: najmä na vápencových podkladoch v lesoch a krovinách nižších a stredných polôh rastúci, do 4 m vysoký ker kalina siripútková (Viburnum lantana, siripútka) s vajcovitými, na rube belavo plstnatými, na okraji pílkovitými listami a so súkvetiami bielych kvetov s priemerom 6 – 8 mm, plod spočiatku červená, neskôr čierna kôstkovica, a najmä na vlhkých miestach od nížin po horský stupeň rastúci, 1 – 3 m vysoký ker kalina obyčajná (Viburnum opulus) so stopkatými dlaňovito laločnatými listami a s hustými súkvetiami s priemerom 5 – 8 cm, v ktorých okrajové biele kvety s priemerom 15 – 25 mm sú sterilné a vnútorné zelenkastobiele s priemerom 4 – 5 mm fertilné, plod spočiatku červená, neskôr čierna mierne jedovatá kôstkovica. Odvar z kôry kaliny obyčajnej sa v minulosti používal v ľudovom liečiteľstve, napr. pri bolestivej menštruácii a kŕčoch, pri hemoroidoch, hystérii, nespavosti a zápaloch tráviacej sústavy, v súčasnosti sa používa len na výrobu homeopatík.
Kaliny sa pre svoj dekoratívny vzhľad pestujú ako okrasné rastliny v parkoch, záhradách a sídliskách, a to najčastejšie také formy, ktorých súkvetia sú zložené len zo sterilných kvetov (hovorovo tzv. snehová guľa), napr. kalina Carlesiova (Viburnum carlesii) so smotanovobielymi alebo s ružovými kvetmi, ktorá pochádza z Kórey, kalina voňavá (Viburnum fragrans) s ružovými, bledofialovými alebo bielymi kvetmi, ktorá pochádza zo sev. oblastí Číny, a vždyzelený druh kalina vráskolistá (Viburnum rhytidophyllum) so smotanovobielymi kvetmi, ktorý pochádza zo záp. oblastí Číny.