Túžobník brestový
Túžobník je liečivka, ktorá ozdobí tienisté miesto v záhrade
Slovensky: Túžobník brestový
Česky: Tužebník jilmový
Latinsky: Filipendula ulmaria
Máte v záhrade vlhké miesto alebo jazierko, ktoré sa čiastočne nachádza v tieni? Vysaďte k nemu túžobník brestový, ktorému vyhovujú práve takéto podmienky.
Táto trvalka pochádza z Ázie, ale rastie aj v severnej Amerike a v strednej Európe. U nás sa s ňou môžete stretnúť od nížin až po nižšie horské polohy na vlhkých miestach v okolí potokov a riek, v lužných lesoch a na podmáčaných lúkach.
Ako ho spoznáte?
Túžobník brestový (Filipendula ulmaria) je vysoká, bohato rozkonárená rastlina, ktorá dorastá do výšky 1,5 metra, niekedy aj viac. Patrí do čeľade ružovitých. Má päť- až šesťpočetné krémovo zafarbené kvety s početnými tyčinkami, usporiadané do bohatých vrcholových súkvetí.
Trochu pripomínajú kvety bazy čiernej. Sú aromatické, slabo voňajú po horkých mandliach a sú lákadlom pre hmyz. Kedysi sa používali ako korenina. Kvety kvitnú celé leto, od júna až do augusta.
Dnes sa využívajú sa v kozmetickom priemysle ako prísada do parfumov a rôznych iných prípravkov. Ak si ich vložíte do plátenného vrecúška, prevoňajú vám bielizník.
Listy sú podobné papradiam, sú perovité, na spodnej strane plstnaté. Vrchná strana je tmavozelená, hladká. Mladé lístky majú chuť uhoriek, preto ich môžete pridať do zeleninových šalátov.
Rastlina obsahuje žlté farbivo, preto sa v minulosti používala na farbenie látok.
Liečivé účinky
Je to prastará liečivá rastlina, používaná už v staroveku. Zberá sa kvitnúca vňať, ktorá sa suší pri teplote do 40 °C. Je dobrým močopudným a potopudným prostriedkom, je účinná pri chrípke, proti horúčke a reume. Nazýva sa aj prírodný aspirín, pre vysoký obsah kyseliny salicylovej.
Na rozdiel od umelo vyrábaných tabletiek nedráždi žalúdok a zároveň ho hojí. Je vynikajúcim doplnkom k liekom užívaným pri poruchách trávenia, prekyslenia žalúdka a pálení záhy. Jeho antibakteriálne a protizápalové účinky sa využívajú na urýchlenie hojenia rán.
Uplatnenie v záhrade
Najlepšie sa hodí do močiarnej zóny pri jazierku. Svojimi svetlými kvetmi rozžiari každú výsadbu, najmä v polotieni, ktorý mu vyhovuje. Darí sa mu však aj na slnečnom stanovišti.
Pôvabné kvety sa uplatnia tiež v kyticiach a dajú sa výborne sušiť a použiť do suchých väzieb.
Rastlina nevyžaduje žiadnu starostlivosť. Potrebuje len pôdu s obsahom humusu a dostatok vody. Je mrazuvzdorná, na jeseň treba všetky stonky hlboko zrezať.
Do záhrady okrem základného druhu môžete použiť vyšľachtené odrody, ako je ‘Aurea’ so zlatožltými listami či ‘Variegata’, ktorej listy sú panašované.