Sakura ozdobná/Čerešňa pílkatá/Japonská čerešňa
Sakura (Japonsko)
Domovom sakury je veľa ázijských štátov, napr. Japonsko, Čína, India, Vietnam a Kórea. Japonsko má mnoho variant sakury (viac ako 200 kultivarov).
Behom obdobia Heian (794–1191) prevzala japonská spoločnosť mnoho zvykov z Číny, vrátane zvyku pozorovania kvetov (japonsky hanami: 花見), kedy cisárska rodina, básnici, speváci a aristokracia najčastejšie oslavovali kvety sakury. V Japonsku boli pestované stromy pre svoj krásu a skrášlenie okolia Kjótskej šľachty najmenej od roku 794. V Číne funkciu sakury pôvodne zastával strom slivky ume (dnes sa zaraďuje medzi druhy marhule), ale v polovici 9. storočí ho nahradila sakura.
Hanami
Hanami (jap. 花見, dosl. sledovanie kvetov), je japonský tradičný zvyk užívať si prechodnú krásu kvetov; kvety ("hana"). Od konca marca do začiatku mája kvitnú čerešne v celom Japonsku a okolo prvého februára na ostrove Okinawa. Predpoveď kvitnutia (桜 前線 sakura-zensen) každoročne oznamuje meteorologická stanica a starostlivo ju sledujú tí, ktorí plánujú zažiť hanami, pretože kvety vydržia rozkvitnuté len týždeň alebo dva. V Japonsku existuje aj starodávna forma hanami, ktorá sa namiesto toho nazýva umemi (梅 見, slivka). Tento typ hanami je obľúbený medzi staršími ľuďmi, pretože je pokojnejší ako sakura oslavy, ktoré zvyčajne zahŕňajú mladých ľudí a niekedy môžu byť veľmi preplnené a hlučné.
Symbolizmus
Napriek tomu, že sakura neprodukuje žiadne užitočné ovocie, stala sa kostrou japonskej kultúry a používa sa na západe na reprezentovanie Japonska. V duchovnom zmysle, sakura pripomína divákom, že život je krátky a krásny, rovnako ako čerešňový kvet, ktorý opadne zo stromu po niekoľkých dňoch. Je to najčastejšie používaný symbol mortality vo všetkých typoch umenia. Krásne ružové a biele kvety majú však aj tmavšiu stranu. Sakura bola použitá ako propagandistická symbolika počas druhej svetovej vojny, ale odvtedy si táto kvetina získala lepšiu povesť.
Sakura: Okrášlite si záhradu krásnou japonskou čerešňou
Sakura, teda okrasná Japonská čerešňa, je skutočnou pastvou pre oči vďaka jej plným, ružovým kvetom. Táto úchvatná rastlina pochádza z ďalekého Japonska, ale bežne sa pestuje aj u nás. Pre Japoncov je Sakura skutočným symbolom jari. Len čo zakvitnú ich parky týmto druhom stromu, ide o ukážkovú scenériu. Dokonca si ho vážia natoľko, že usporadúvajú festival plný tradičných osláv a čajových obradov pod korunami Sakúr. Už asi chápete, že okrasná čerešňa sa nepestuje pre plody, ale očarujúce kvety.
Ako spoznáte Japonskú čerešňu
Sakura strom je obsypaný tisícami kvetov ružového odtieňa s purpurovými kalíškami a žltými tyčinkami. Existujú aj druhy, ktoré majú čisto biele kvety. Kmeň čerešne dorastá do šesť až osemmetrovej výšky, patrí teda medzi stromy nižšie. Vetvy majú opadavé listy, ktoré sú pri pučení zafarbené dohneda a neskôr lesklo zelena. Na jeseň sa zafarbia do krásnej oranžovej farby. Strom Sakury má len zakrpatené plody bez poriadnej dužiny, ktoré v kuchyni jednoznačne nevyužijete.
Druhy okrasnej čerešne
Japonská čerešňa pochádza z rodu „čerešňa“ a patrí do čeľade „ružovité“. Má viacero druhov, dokonca v Japonsku sa vyskytuje vyše 200 kultivarov. Jednou z vyšľachtených odrôd je Kanzan, v preklade „Na okraji hory“. Dorastá až do výšky 15 metrov. Ďalším viac známym druhom je Čerešňa pílkatá Kiku Shidare (Sakura previsnutá). Jej konáre prevísajú do tvaru nádhernej fontány. V Japonsku je tiež veľmi obľúbeným druhom Somei Yoshino. Ide o sakuru s takmer bielymi kvetmi s ľahkým ružovým nádychom.
Sakura pestovanie
Sakura nie je náročná na pôdu, no najlepšie sa jej darí v neutrálnej až mierne kyslej pôde. Jej bohatému kvitnutiu sa budete môcť tešiť najmä ak ju vysadíte na slnečné miesto. Na výsadbu sú ideálne mesiace marec až máj a rovnako aj polovica septembra do prvých mrazov. Stromček je možné zakúpiť v kontajnerovej forme. Ten môžete vysádzať počas celého roka. Nezabudnite na bohatú zálievku, aby sa rastlina dostatočne zakorenila a udomácnila v novom prostredí. Na jar je vhodné prihnojenie organickým hnojivom. Sakuru je ideálne na zimu zakopať do pôdy na miesto, ktoré je chránené pred prudkými vetrami. Avšak v našich podmienkach nie je potrebná žiadna špeciálna zimná ochrana. Japonskú čerešňu možno jednoducho rozmnožovať pomocou semenáčov.
Okrasná čerešňa Sakura sa skvele hodí ako solitér v záhrade, ale krásne vyzerá aj v dvojiciach či skupinách. U nás už vznikla v mnohých mestách rada uličných stromoradí tejto krásnej rastliny. Nádherne sa vyníma tiež vysadená v dvojici pri vstupe do domu alebo ako brána do záhrady.
Strihanie a rezanie Japonskej čerešne
Síce Japonskej čerešni strihanie nedopomôže k podpore kvitnutia, ku konárom sa dostane viac svetla, pokiaľ koruna nebude príliš hustá. V princípe zrezať môžete každý strom, ktorý sa príliš rozrástol. Ak sa dá, treba sa vyhnúť rezaniu vetví silnejších než osem centimetrov.
Veľkú radosť a krásu nám do domu prinesie aj vetvička okrasnej čerešne Sakury vo váze. Avšak Japonci sú do tohto stromu natoľko zbláznení, že ju pestujú aj ako bonsaje. Platí pre ne to isté ako pri klasických Sakurách, teda že zle znášajú tvarovanie. Stromčeky sa v takejto podobe nedožívajú vyššieho veku, takže sa neodporúča ich pestovanie začiatočníkom.
Ak stále váhate, či si na záhradku vysadiť tento prekrásny strom, možno vás presvedčí fakt, že kvet Sakury je považovaný za osudové znamenie šťastia a je symbolom lásky.
Zdroj: Wikipédia,Starkl