Snežienka jarná
Snežienka jarná - posol jari
Táto krytosemenná jednoklíčnolistová rastlina sa latinsky volá Galanthus nivalis. Botanici ju zaraďujú do čeľade amarylkovité (Amarylidaceae).
Z podzemnej cibule, ktorá je obalená v hnedých šupinách, vyrastajú dva čiarkovité listy a stonka stvol. Na konci stonky sa nachádza jediný kvet, ktorý je zložený z troch vonkajších a troch vnútorných okvetných lístkov. Vonkajšie lístky bielej farby sú odstávajúce a majú podlhovastý tvar. Vnútorné sú o polovicu kratšie, priame, na konci srdcovito vykrojené, ozdobené zelenou škvrnou. Tvoria zelenkastý prstenec.
Snežienka jarná kvitne od februára do apríla. Z kvetu vzniká suchý pukavý plod - trojpuzdrová tobolka. Semená majú rohovitý prívesok, ktorý požierajú mravce. Jeho roznášaním túto rastlinu pomáhajú rozširovať. Rastie roztrúsene vo vlhkých lesoch skoro v celej Európe (okrem najsevernejších oblastí) od Pyrenejí až po rieku Don, na Kryme, na Kaukaze i v Malej Ázii.
V jej cibuľkách sa hromadia alkaloidy, ktoré majú farmaceutický význam. V zahraničí sa z nich vyrábajú lieky proti Parkinsonovej chorobe a na doliečovanie stavov po obrne.
V ľudovom liečiteľstve sa nesmie využívať. Celá rastlina je jedovatá, najmä jej podzemná časť. Otravy v menších dávkach sa prejavujú slinením, väčšie dávky spôsobujú zvracanie, hnačky a celkovú slabosť.
Snežienka jarná patrila v minulosti patrila na Slovensku k chráneným rastlinám. V súčasnosti sa na ňu druhová ochrana už nevzťahuje, i keď sa vo voľnej prírode vyskytuje vzácne. Zaradená je však do Červeného zoznamu ohrozených druhov cievnatých rastlín Slovenska v kategórii potenciálne ohrozených.
Pre pekný vzhľad kvetov sa s obľubou pestuje v záhradkách na okrasu jarných záhonov.