Modrica, Muscari, cz: Modřenec (Hyacinthaceae – Hyacintovité)
Charakteristika
Modrica je nízka jarná cibuľovina s úzkymi pásovitými listami, pripomínajúcimi pevnejšiu, hrubšiu trávu. Dorastá do výšky 10 – 20 cm. Listy vyrastajú zo zeme v auguste a prezimujú zelené až do kvitnutia kvetov na jar. Sú polooblé, na koncoch previsnuté a v čase kvitnutia vädnú a uschýnajú. Kvety modríc vyrastajú v hustých koncových strapcoch na pevných bezlistých stonkách. Strapce sú tvorené z 10-30 kvietkov. Charakteristická farba ich kvetov sa dá tušiť už z názvu rastliny, ale okrem modrej sa dnes už pestujú aj v bielej, či ružovej farbe. Najbežnejší modrý typ modríc sa volá Modrica arménska (Muscari armeniacum) alebo Modrica strapcovitá (Muscari racemosum).
Rozmnožovanie a sadenie modríc
Modrice sa rozmnožujú delením cibúľ. Materská cibuľa zvykne v optimálnych podmienkach vytvárať dcérske prírastky. Množiť sa môžu aj semenami. Modrice vytvárajú veľmi veľké množstvo semien, až také, že sa priam stávajú invazívne, takže sa skôr odporúča zabrániť ich vysemeňovaniu. Semenáčiky však zakvitnú od vysiatia až za 2 – 3 roky. Rozmnožiť sa dajú aj delením trsov koncom leta.
Po istom čase, ak sa nám zdá, ze už neprosperujú, je vhodné presadiť ich na iné stanovište. Cibule vyberáme zo zeme v septembri alebo začiatkom októbra. Postupujeme opatrne, aby sme ich nepoškodili. Neznášajú dlhšie uskladnenie mimo pôdy, takže ich čo najskôr zasadíme na vybraté stanovište. Podľa veľkosti cibuliek ich ukladáme do zeme do hĺbky 6 – 10 cm. Cibuľky sú malé, priemerne majú 1 – 2 cm.
Pestovanie modríc
Umiestnenie
Modriciam vyhovuje slnečné, teplé stanovište, rovnako ako všetkým cibuľovinám kvitnúcim na jar. Modrice však znesú aj polotieň. Najkrajšie vyniknú vo väčších skupinách. Bude sa im dariť na miestach, ktoré sa neokopávajú motykou.
Zemina
Modrice sú na pôdu nenáročné, darí sa im v humóznej priepustnej pôde.
Kvitnutie
Kvitnú od apríla do mája, v závislosti od počasia a od stanovišťa.
Zálievka
Počas suchej jari ich môžeme mierne zalievať, len pozor na premokrenie, to im nerobí dobre. Vyhovuje im skôr suchšia pôda.
Starostlivosť o modrice po odkvitnutí
Po odkvitnutí necháme modrice na mieste, cibuľky sú mrazuvzdorné, takže nepotrebujú žiadnu špeciálnu ochranu. Najvhodnejšie je nechať ich tak, nestrihať im vädnúce listy, z tých si ešte berú výživu cibuľky, aby dobre dozreli. Listy zvädnú a odumrú do začiatku leta, potom ich môžeme očistiť, čiže ostrihať na cca 2 cm. Treba len dať pozor, aby sme na mieste, kde sú vysadené neokopávali zem, ani tam nesadili nič, čo by mohlo cibuľky poškodiť. Nachádzajú sa len cca 7 cm pod povrchom pôdy.
Ak chceme zabrániť dozretiu semien a samovoľnému rozosievaniu do okolia, odstránime rastline odkvitnuté kvety. Ešte lepšie je nazbierať si z kvitnúcich kvietkov bohatú kytičku do vázy.
Pestovateľské tipy
Modrice sa zvyknú vysádzať pod koruny opadavých stromov, alebo kríkov. Vhodná je spoločnosť magnólie, drieňa, alebo pivonky. Kým sa drevina zazelená, modrice budú mať dostatok slnka pre svoj rast. Následne drevina zakryje vädnúce trsovité listy modríc.
Medzi kvety ktoré kvitnú v rovnakom čase ako modrice a hodia sa do spoločnej výsadby patria napríklad čemerice, pôdopokryvná tarička alebo flox. Pekne vyniknú aj s ďalšími cibuľovinami, ako sú tulipány a narcisy.
Modrice sa často vysádzajú na okraj záhonov, alebo na lemovanie chodníčka. Kvety sú vhodné na rez do vázy, kytička z nich prevonia prostredie a vo váze vydržia krásne cca 6 dní.